Powered by Smartsupp
+421 2 59 39 81 11

Súrodenci z Prešova našli dieru na trhu. Získali kontrakty v Saudskej Arábii či Francúzsku

Súrodenci Frankovci z Prešova našli dieru na trhu – digitalizáciu vzdušného priestoru a letísk. Po desiatich rokoch v biznise získali kontrakty v Azerbajdžane, Saudskej Arábii, vo Francúzsku či v Kuvajte. Exportovať do exotických krajín je však extrémne zložité – pre tím okolo Mareka a Simony to znamenalo získať si na svoju stranu ambasády či zvládnuť nástrahy arabských tradícií.

Nezľaknite sa, ale je to tak. V dobe, keď nás mapa v smartfóne najkratšou cestou dovedie do reštaurácie a domáce spotrebiče vieme ovládať hlasom, sú viaceré procesy v letectve stále v minulom storočí. Letecké úrady a letiská v Európe používajú na prenos údajov o vzdušnom priestore CD nosiče či tisícstranové papierové brožúry, ktorých obsah prepisujú ľudia do počítačov.

„Bežne vidíme, že sa kritické informácie manuálne prepisujú z jedného systému do druhého – jeden vysoko kvalifikovaný pracovník diktuje, druhý píše a tretí kontroluje, či je prepis správny,“ hovorí Ivan Kratochvíl, riaditeľ obchoduspoločnosti NG Aviation, ktorá chce posunúť letectvo viac do digitálnej éry.

Biznis, ktorý nepotrebovali

Asi málokto by povedal, že súrodenci Marek a Simona Frankovci začnú podnikať. Rodáci z dedinky pri Prešove dosiahli skvelé vzdelanie a získali dobre platené a prestížne džoby. Marek pracoval v nemeckom výskumnom centre Siemensu a Simona pre Európsku agentúru pre bezpečnosť civilného letectva v Belgicku.

Súrodencov však fascinovalo, ako lavína digitalizácie obchádza niektoré oblasti v letectve. Napokon si povedali, že je to diera na trhu a pokúsia sa ju zaplátať vlastným biznisom. Obaja opustili lukratívne pozície v zahraničí a vrátili sa domov – aby začali opäť od nuly.

Spolu s bývalým pracovníkom Letových prevádzkových služieb Michalom Demkom založili v roku 2016 firmu NG Aviation. Pomocou grantu a projektu pre Európsku vesmírnu agentúru vytvorili softvér, ktorého ambíciou je zmeniť manažment a šírenie leteckých informácií.

Pôvodný článok TU