V utorok 7. novembra 2023 odovzdal ekonomický a biznisový magazín TREND v novej budove SND prestížne ocenenia TREND TOP. Jednou z kategórií bol aj TREND Exportér roka 2023. Vyhrala ju bratislavská spoločnosť podnikateľa Jána Luntera ml. – Innovatrics.

Do užšej nominácie vybral TREND v spolupráci s partnerom kategórie Eximbankou päť firiem. O víťazovi rozhodli štyri inštancie – čitatelia TRENDU, osobnosti hospodárskeho života v TREND Barometri, redakcia a Eximbanka.

Okrem kategórie TREND Exportér roka 2023 ocenil TREND úspešných podnikateľov aj v ďalších kategóriách – manažér roka, investor roka, banka roka, poisťovňa roka, firma roka a podnikateľka roka.

Nominácie a víťaz TREND Exportér roka 2023

Heneken Group

Heneken Group začínal ako obchodník s kovmi. Postupným investovaním do fabrík nielen na Slovensku sa stal producentom hliníka, zinku či vodičov pre vedenia vysokého napätia. Fabriku má aj v Turecku, akvizíciu dokončuje v JAR. Skupina má tržby pol miliardy eur.

Innovatrics

Biometrické technológie bratislavskej spoločnosti Innovatrics, ktoré slúžia na rozpoznávanie ľudí, používajú štáty, organizácie a firmy na celom svete. Firma vlani dosiahla tržby takmer 18 miliónov eur a čistý zisk 1,5 milióna eur.

MicroStep

Bratislavská spoločnosť, ktorú založili vedci z STU, vyrába riadené stroje na rezanie. Odoberajú ich od nej svetoví výrobcovia z USA, Číny, Kanady aj Austrálie. Na export ide 98 percent výroby. Firma vlani dosiahla tržby 32 miliónov eur a čistý zisk 650-tisíc eur.

ProGroupe Sediment Removal

ProGroupe Sediment Removal sa špecializuje na údržbu vodných plôch. Poskytuje služby revitalizácie a separácie nečistôt. Svoj príbeh začala písať na Slnečných jazerách v Senci. Zahraničie jej generuje 94 percent tržieb, tie boli vlani vyše 1,5 milióna eur.

Saneca Pharmaceuticals

Výroba hlohoveckej firmy je postavená na kombinácii chemickej a farmaceutickej produkcie. Ide o tabletky, kapsuly, tekuté nesterilné formy aj sterilné injekčné roztoky. Na export smeruje Saneca 95 percent svojej produkcie. Vlaňajšie tržby firmy boli 73 miliónov eur.

Pôvodný článok, ako aj video TU