Powered by Smartsupp
+421 2 59 39 81 11

Seriál HN – Chcem byť exportér: Ktoré teritóriá dnes naši vývozcovia preferujú a aké sú ich špecifiká?

Uzbekistan a jeho metropola Taškent sú čoraz väčším lákadlom aj pre slovenských exportérov a investorov. FOTO: Wikimedia Commons

 

  • Slovenským exportérom pomáha s presadením sa na zahraničnom trhu Eximbanka SR.
  • Tá dokáže poistiť v podstate všetky teritóriá s výnimkou Ruska, Bieloruska, Iránu či Severnej Kórey.
  • Po odchode z ruského trhu spôsobenom inváziou na Ukrajinou sa zaujímavými stávajú aj stredoázijské republiky ako Uzbekistan či Kazachstan.
  • Viac ekonomického a politického spravodajstva nájdete na HNonline.sk.

Pandémia koronavírusu, prudký rast inflácie, energetická kríza či vojna na Ukrajine. Globálna ekonomika prechádza za posledné tri roky radikálnymi zmenami. Tie sa výrazne dotkli aj slovenských exportérov. Prekresľujú sa obchodné mapy, do pozadia sa dostávajú niektoré väzby, ktoré hrali v minulosti dôležitú úlohu. Výrazný prepad zaznamenalo obchodovanie s Ruskom či Bieloruskom. Naopak, firmy sa usilujú hľadať úplne nové trhy, kam by mohli vyvážať svoje produkty.

image

Seriál HN Chcem byť exportér vzniká v spolupráci s Eximbankou SR.

A práve preto, aby presadenie sa v zahraničí prebehlo maximálne hladko, ponúka firmám podporu Eximbanka SR. Napríklad formou poistenia. „Vieme poistiť v podstate všetky teritóriá s výnimkou Ruska, Bieloruska a Iránu. Nesmieme tiež zabudnúť na vylúčenie Severnej Kórey, prípadne teritórií, kde máme dočasne pozastavený limit na krajinu. Takým prípadom je nateraz Kuba,“ uviedol pre HN Dušan Pukač, riaditeľ odboru poistenia Eximbanky SR.

Dvere do Strednej Ázie

Pokračovanie článku TU