Medzinárodný obchod sa pod vplyvom konfliktu na Ukrajine mení a týka sa to aj V4 regiónu. To, že sa neustále vyvíja aj svet exportérov z krajín V4, potvrdzujú aj výsledky jednotlivých portfólií exportno-úverových agentúr z tohto regiónu za ostatný rok. Pre veľa exportérov z krajín V4 boli – vzhľadom na historické väzby a príbuznosť jazyka – krajiny ako Ukrajina, Bielorusko a Rusko tradičnými odbytovými trhmi. S vojnou na Ukrajine to už neplatí. Dôvodom sú medzinárodné sankcie voči Rusku a Bielorusku a zároveň aj objektívne riziká v prípade Ukrajiny. Znamená to, že exportéri z V4 regiónu, ktorí si na daných trhoch často konkurovali, sú teraz v situácii, keď si musia hľadať alternatívy na vzdialenejších a nezriedka aj rizikovejších trhoch, kde je dopyt po komplexnejších riešeniach a sú tak nútení viac spolupracovať než súperiť. A práve jazyková, mentálna a geografická blízkosť v rámci regiónu V4 robí takúto spoluprácu životaschopnou.
Veľa firiem z krajín V4 ponúka navzájom komplementárne služby. Spomeniem dva najčastejšie sa vyskytujúce príklady. Prvým je, keď v Česku vyrábajú nejaký produkt a spoločnosť zo Slovenska im dodáva komponenty alebo čiastkové riešenia, prípadne naopak. Druhým je majetková previazanosť, keď slovensko-maďarská skupina má cezhraničný presah a jej firmy sa v produkcii vedia navzájom dopĺňať. Pre majiteľa skupiny dáva v tomto prípade zmysel využiť výhody, ktoré ponúka trh v Maďarsku, nižšie úrokové sadzby na Slovensku a spoločný slovensko-maďarský produkt exportuje do iných krajín.
Keď však hovoríme o väčších projektoch, napríklad infraštruktúrnych v Afrike alebo v strednej Ázii, tak vyšehradskí exportéri sú na to spravidla malí. Vytvárajú sa preto konzorciá, ktoré riadi väčší projektový líder – firma, zabezpečujúca kompletný manažment projektu. Práve tu sa ponúka priestor pre firmy z nášho regiónu stať sa subkontraktorom veľkého projektu. Pre veľkého, napríklad francúzskeho projektového lídra môže byť ekonomicky výhodnejšie využiť potenciál regiónu V4 s kvalifikovanou pracovnou silou, technológiami a exportno-úverovými agentúrami a v neposlednom rade aj s istou poznateľnosťou našich spoločností a ich dobrou reputáciou ešte z čias Československa.
Veľký investičný celok za stovky miliónov, je spravidla príliš veľké sústo pre naše domáce spoločnosti, ale v prípade subdodávok komponentov alebo technológií je situácia úplne iná. Celú veľkú elektráreň niekde na inom kontinente zrejme postaviť domácimi silami nedokážeme (ospravedlňujem sa – ak podceňujem niečiu kapacitu), ale ako dodávatelia technológií sú naši producenti veľmi konkurencieschopní. A určite ešte viac s podporou EXIMBANKY SR.
Zapojenie jednotlivých národných exportno-úverových agentúr môže byť v prípade účasti na projektoch pod konzorciom proporcionálne – podľa toho, akú časť kontraktu zabezpečuje exportér z jednotlivej krajiny. Napríklad ak z 10-miliónovej transakcie pokrýva exportér z Česka 8 miliónov a Slovák 2 milióny, tak v rovnakom pomere sa zapoja aj príslušné exportno-úverové agentúry. Tu mám na mysli nie len klasické úverové financovanie alebo vystavovanie záruk, ale podporná schéma zo strany našich exportných agentúr môže fungovať aj vo forme poistenia a vzájomného zaistenia.
Exportno-úverové agentúry sa čoraz intenzívnejšie zapájajú do národných strategických iniciatív, ako je napríklad posilňovanie energetickej stability našich krajín alebo podpora spoločného nákupu vstupov pre produkciu energie. V reakcii na aktuálne pomerne nestabilný geopolitický a hospodársky vývoj vo svete sme sa s partnermi z Prahy, Budapešti, Varšavy a Viedne na našej nedávnej spoločnej konferencii zhodli, že zdieľanie rizík formou vzájomného poistenia resp. zaistenia alebo spolufinancovania projektov je v spoločnom záujme exportérov.
Perspektívu vidíme v zapojení exportérov, s podporou exportno-úverových agentúr, do spoločných projektov, ale aj konzorcií napríklad v rámci programov rozvojovej spolupráce EÚ alebo do rekonštrukcie Ukrajiny. Mosty, železnice, čističky vôd či energetická infraštruktúra sú príklady projektov, ktoré najmä v rozvojových krajinách spoločne realizujú české, poľské, maďarské a slovenské firmy práve s podporou exportno-úverových agentúr. Pre slovenských exportérov je vytváranie konzorcií výhodné a zmysluplné nielen z dôvodu jazykovej, historickej a ekonomickej blízkosti krajín V4, ale aj pre možnosti podieľať sa na väčších projektoch.
Zdroj foto: Eximbanka (fotografka: Silvia Slafkovská)