Powered by Smartsupp
+421 2 59 39 81 11

Seriál HN Chcem byť exportér: Ako zvyšovať konkurencieschopnosť voči zahraničným firmám?

Východná Ázia sa čoraz častejšie stáva cieľom slovenských exportérov. FOTO: REUTERS

 

  • HN spúšťajú nový seriál o tom, ako môžu slovenské spoločnosti uspieť na zahraničných trhoch.
  • Vlani sa náš zahraničný obchod prvýkrát po 14 rokoch prehupol do záporných čísiel, experti radia inovácie.
  • Našim firmám ponúka pomoc Eximbanka SR, ktorá zdôrazňuje význam poistenia pri vstupe na zahraničné trhy. 
  • Viac ekonomického a politického spravodajstva nájdete na HNonline.sk.

Slovensko zažilo vlani nepriaznivý obrat – po 14 rokoch sme zaznamenali zápornú bilanciu zahraničného obchodu. Inak povedané, prvýkrát od konca úvodnej dekády tretieho tisícročia prevýšila celková hodnota nášho dovozu vývoz – a to až o 4,3 miliardy eur. „Slovensko vykázalo pasívne saldo zahraničného obchodu na celoročnej báze naposledy v roku 2008, keď dosiahlo necelých 760 miliónov eur. Za novým rekordným schodkom roka 2022 sa skrývalo výrazné zvýšenie dovozu počas celého minulého roka, spôsobené najmä vysokými hodnotami dovezeného zemného plynu, elektriny a ropy. Rast importu bol taký vysoký, že úplne zatienil zvýšenie exportu, ktorého hodnota bola taktiež rekordná,“ uviedol Štatistický úrad na svojej webovej stránke.

Experti upozorňujú, že ak majú naši exportéri držať krok so zahraničnou konkurenciou, musia investovať viac peňazí do inovácií či vývoja najmodernejších technológií. Pomáhať sa snaží aj štát formou ekonomickej diplomacie, ktorá umožňuje slovenským spoločnostiam lepšie sa orientovať na zahraničných trhoch a hľadať nové odbytiská pre ich produkty. A pomocnú ruku podáva aj štátna Eximbanka SR v podobe celej škály podporných produktov.

Práve úspechu slovenského vývozu do cudziny sa venuje nový desaťdielny seriál Chcem byť exportér, ktorý HN pripravujú v spolupráci s Eximbankou SR.

image

Seriál HN Chcem byť exportér vzniká v spolupráci s Eximbankou SR.

Expanzia do zahraničia

Pokračovanie článku TU