Podľa analýzy expertov z univerzity v Oxforde, v Londýne v nemeckom Offenburgu a UK Export Finance je pri dynamike vývoja medzinárodných vzťahov a ambícii podpory hospodárstva prostredníctvom exportne orientovaných odvetví kľúčovou otázkou financovanie a kľúčovým podporným nástrojom sú exportno-úverové agentúry (ECAs).
Stretávajú sa tu dva hlavné megatrendy: jedným je destabilizácia multilaterálneho systému riadenia medzinárodných politických aj obchodných vzťahov, ktorá zvyšuje či už politické, trhové, ako aj úverové riziká.
Na domácej pôde z pohľadu najmä Spojeného kráľovstva, ale je to aplikovateľné aj na ďalšie rozvinuté krajiny, je ambíciou posilniť národné hospodárstvo prostredníctvom pro-exportnej politiky, ktorá sleduje komplikovanú kombináciu cieľov: okrem všeobecného rastu exportu sú nimi aj inkluzívnosť, podpora malých a stredných podnikov, klimatické ciele ako aj rozvojové ciele v krajinách, kam smeruje export.
Kľúčovou správou je rastúci význam a úloha exportných úverových agentúr, podľa analýzy zohrávajú exportno-úverové agentúry v súčasnosti historicky najvýznamnejšiu úlohu. Vyvíjajú sa z tradičnej úlohy verejnej finančnej inštitúcie, ktorá pôsobila doplnkovo k súkromnému sektoru, na inštitúcie, ktoré okrem poskytovania komplexnej škály finančných produktov aktívne vytvárajú exportné príležitosti sledujúc pritom komplexný rad cieľov.
Podľa analýzy by mali exportné kreditné agentúry tieto trendy aktívne reflektovať či do vnútorných systémov (digitalizácia), do produktovej škály ako aj produktov, ktoré poskytujú (vrátane objemu).
- ECAs musia inovovať, zavádzať nové produkty, a úzko spolupracovať s vládami pre zabezpečenie odolnosti a úspechu na globálnom trhu.
- Kľúčovým je prispôsobovanie stratégií meniacemu sa globálnemu prostrediu, a podpora exportu, najmä pre malé a stredné podniky, podpora klimatických projektov, zameranie sa na rozvojové trhy a podporovať spolupráce.