Powered by Smartsupp

Subsaharská Afrika bola v centre záujmu slovenských exportérov

Dnes sa v Bratislave konalo diskusné fórum – Exportný klub na tému subsaharská Afrika, ktoré zorganizovala EXIMBANKA SR v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR). Cieľom podujatia bolo poskytnúť slovenským firmám prehľad o príležitostiach pre ich expanziu na teritóriá subsaharskej Afriky.

Záujem slovenských podnikateľov o naše podujatia nás utvrdzuje v tom, že tento formát má svoje opodstatnenie – je živou platformou pre posilňovanie ekonomickej diplomacie a hľadanie konkrétnych exportných príležitostí. Je to príležitosť pre posilnenie medzinárodnej spolupráce a tiež šanca pre slovenské podniky nájsť si svoje miesto v rozvojových infraštruktúrnych a technologických projektoch.  Afrika, ako jeden z oprávnených regiónov Global Gateway, je zároveň súčasťou teritórií, kde vieme zmysluplne prepojiť našu misiu podpory exportu so širšími rozvojovými cieľmi, uviedol Rastislav Podhorec, generálny riaditeľ EXIMBANKY SR.

Ako pri otvorení Exportného klubu uviedol Rastislav Chovanec, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, rozvoj spolupráce s regiónom subsaharskej Afriky patrí medzi priority ekonomickej diplomacie Slovenskej republiky: „Svoju pozornosť dnes sústreďujeme na mimoriadne významnú a perspektívnu tému – rozvoj obchodnej spolupráce s krajinami subsaharskej Afriky. Subsaharská Afrika je región s enormným potenciálom: demografický rast, zrýchľujúca sa urbanizácia, digitalizácia, rozvoj infraštruktúry a rastúci dopyt po moderných technológiách sú hnacími silami, ktoré zásadne transformujú krajiny tohto regiónu a otvárajú nové príležitosti pre rozvoj nášho vzájomného obchodu.

Slovenskí podnikatelia získali užitočné informácie o rôznych formách podpory exportu v danom teritóriu  a absolvovali desiatky B2G stretnutí o. i. aj s Valerie Rugene, zástupkyňou veľvyslanca Kenskej republiky vo Viedni, Stephenom Mubiru, veľvyslancom Ugandskej republiky v Berline a Muyiwanom Onifade, Chargé d’Affaires Nigérijskej Federatívnej Republiky vo Viedni.

Nigéria je najväčšou ekonomikou Afriky s vyše 220 miliónmi obyvateľov, s HDP 500 mld. USD a rastom HDP 3,1% (r. 2023), infláciou 27,3% (február 2024) a s priamymi zahraničnými investíciami vo výške 5,98 mld. USD v prvom polroku 2024. Krajina ponúka investorom proinvestičné politiky, pohyblivý výmenný kurz, daňové prázdniny (3-5 rokov), vývozné granty, či prístup k špeciálnym ekonomickým zónam a výhody Africkej kontinentálnej zóne voľného obchodu. Nigéria ponúka slovenským exportérom príležitosti v oblastiach infraštruktúry, energetiky, zdravotníctva a poľnohospodárstva. Môžu ich nájsť napríklad v mechanizovanom poľnohospodárstve, spracovaní poľnohospodárskych produktov, zlepšovaní sadeníc a chemikálií, či v procese zlepšovania a optimalizácie rôznych fáz výrobného alebo obchodného reťazca. V oblasti IT a fintech sú v Nigérii príležitosti v oblasti startupov, digitálnych platobných systémov, kybernetickej bezpečnosti a analýzy údajov.

Keňa má strategickú polohu, ktorá poskytuje prístup do regiónu východnej Afriky a je členom kľúčových obchodných blokov. Krajina má štyri medzinárodné letiská, dva námorné prístavy, je lídrom v oblasti mobilných peňazí a domovom ekologických dátových centier. Nairobi je technologickým centrom subsaharskej Afriky a tretí najväčší ekosystém startupov v Afrike. Zo Slovenska sa do krajiny dovážajú napríklad stroje, elektronika, vozidlá, kozmetika, priemyselné tovary a reaktory. Investičné príležitosti sú v oblastiach výroby, poľnohospodárstve, stavebníctve a výstavbe, cestovnom ruchu či v kreatívnej ekonomike.

Uganda, známa ako „Perla Afriky“, je najrýchlejšie rastúca ekonomika vo Východoafrickom spoločenstve s HDP viac ako 40,43 mld. USD (r. 2021) a s neustále sa zvyšujúcim prílevom priamych zahraničných investícií. Je to do veľkej miery vďaka stabilnej a konzistentnej makroekonomickej politike Ugandy, liberalizovanému podnikateľskému prostrediu, blízkosti logistického centra v oblasti Veľkých jazier a zvýšenému regionálnemu obchodu. Investičné príležitosti sú v oblastiach poľnohospodárstva, výroby, služieb, cestovného ruchu, infraštruktúry, či rozvoja ľudského kapitálu a priemyselných parkov.

EXIMBANKA SR podporuje slovenských podnikateľov pri ich exportných aktivitách na tradičné trhy krajín EÚ, pričom sa však sústredí aj na vývozné trhy mimo EÚ a na nové, perspektívne teritóriá v rozvíjajúcich sa regiónoch, či geograficky vzdialenejších destináciách.

Navštívte náš web.

Sledujte aktuálne informácie o exporte a zahraničnom obchode na našom Linkedin profile.

O EXIMBANKE SR

EXIMBANKA SR je ako jediný priamy nástroj štátu na podporu exportu dôležitou súčasťou reťazca zodpovedného za presadzovanie hospodárskej politiky krajiny v oblasti vonkajších ekonomických vzťahov. Ponúka širokú škálu finančných produktov spojených s vývozom, predovšetkým úverové poistenie, financovanie a záruky. Ako štátna exportno-úverová agentúra umožňuje vstup slovenským exportérom do obchodných a investičných vzťahov, kde komerčný finančný sektor prejavuje menší záujem prevziať na seba riziko a plní preto komplementárnu funkciu.

Pozrite si ďalšie články
Nezmeškajte dôležité informácie zo sveta exportu
Nezmeškajte dôležité informácie zo sveta exportu
Podobné články
Zástupcovia Eximbanky (Rastislav Podhorec a Matúš Šársky) boli súčasťou delegácie…
Hľadáme firmy, ktoré svojím výrobkom, technológiou alebo službou, resp. exportnými…
Rozhovor s Pavlom Grmanom, akcionárom spoločnosti Virtual Reality Media…
Pozrite si naše produkty
Bankové produkty
Vyberieme balík riešení, ktorý zodpovedá vašim potrebám
Poistné produkty
Vyberieme balík riešení, ktorý zodpovedá vašim potrebám
Máte otázky?
Odbor marketingu a komunikácie

Mgr. Diana Polónyi, PhD.
riaditeľka

Ing. Martina Vráblik Solčányiová
média

Nezmeškajte dôležité informácie zo sveta exportu
Nezmeškajte dôležité informácie zo sveta exportu