Powered by Smartsupp

Ropa z plastu. Ako slovenský Chemosvit s Eurex Energy a Siemensom skúšajú zachrániť svet

Plasty zaplavujú planétu a kto vymyslí spôsob, ako lavínu polymérového odpadu zastaviť, bude hrdinom ľudstva. Alebo minimálne milionárom. Do úsilia o záchranu sveta sa aktuálne hlási aj unikátna recyklačná linka zo Slovenska – stoja za ňou Vladimír Daniška z nitrianskej výskumno-vývojovej firmy Eurex Energy, východniarsky Chemosvit a technologický gigant Siemens. Na export už posielajú prvé linky v hodnote niekoľkých miliónov eur.

Tie alarmujúce správy poznáte – stali sa súčasťou nášho každodenného života. Z mnohých sipripomeňme len čriepky. Svet za desať rokovzdvojnásobil produkciu plastov na štyristo miliónov ton ročne.

Polovica použitých obalov, igelitiek a ďalších plastov končí na skládkach. Pätina pláva v moriach a oceánoch alebo ichvietor prefukuje po súši. Pätina sa spáli v pečiach spaľovní či cementární a znečistí ovzdušie, na recykláciu sa dostane menej ako desať percent. Vedci našli mikroplasty v hlbináchmorských priekop aj na končiaroch veľhôr, sú súčasťou našich organizmov.

Aktivisti hovoria o súčasníkoch ako o „generácii plastovéhoodpadu“ a medzinárodné organizácie varujú správami s názvami ako „Utopení v plaste“. Odhady pritom hovoria, že do roku 2060 ročná produkcia plastov stúpne štvornásobne.

BIZNIS EVENT, AKÝ TU EŠTE NEBOL

Top ľudia z biznisu a manažmentu na jednom mieste, 4 pódiá, 100+ spíkrov. Top podujatie roka, na ktorom budú všetci a vy nesmiete chýbať… viac informácií už čoskoro.

CHCEM BYŤ NA WAITING LISTE

Dopyt po technológiách, ktoré by dokázali spracovať a recyklovať plasty na opätovné použitie, je preto obrovský, a to nielen v Európskej únii, ktorá sa snaží byť na čele globálneho hnutia za záchranu klímy. Napriek tomu sa vo svete zatiaľ nepresadila žiadna firma alebo technológia, ktorá by priniesla revolučné riešenie – hoci do nových nápadov intenzívne investujú aj giganti ako Shell, Exxon Mobil, OMV či BASF.

Do pretekov o získanie špičkového biznisuma exportného artikla sa aktuálne zapájajú aj spoločnosti zo Slovenska. Výskumno-vývojová firma Eurex Energy rozbieha spoločný biznis s plastikárskou skupinou Chemosvit, ktorá patrí medzi najväčších zamestnávateľov na východe Slovenska, a nemeckým technologickým gigantom Siemens.

Výsledkom podnikateľského spojenectva je unikátna recyklačná linka slovenskej konštrukcie, ktorá má Európu a svet zásobovať technológiou na materiálové zhodnocovanie zmesového plastového odpadu.

Prvé linky na export

„Zatiaľ sme predali štyri linky za niekoľko miliónov eur, ďalšie objednávky máme v podobe zmlúv o budúcich zmluvách z Poľska, Rakúska, Nemecka, Bangladéša a Filipín,“ hovorí Vladimír Daniška, šéf spoločnosti Eurex Energy, o prvých kontraktoch. Daniška je spolutvorcom technológie, na ktorej zdokonalení spolu s tímom pracoval vyše desať rokov.

Tím Eurexu vymyslel technologickú časť linky, spoločnosť Chemosvit Strojchem zo skupiny Chemosvit zabezpečuje strojárenskú výrobu linky a Siemens digitálne riadiace centrum technológie. „V budúcom roku máme vyčlenené kapacity na výrobu desiatich liniek a plánujeme rozširovanie priestorov v prospech tejto výroby,“ dodáva Martin Ľach z vedenia skupiny Chemosvit – tá súčasne používa prototyp linky na spracovanie odpadu z výroby obalov, ktorú má v podtatranskom Svite.

O čo teda ide? Recyklačná linka zhodnocuje zmesový plastový odpad napríklad zo žltých a čiernych kontajnerov. Plasty podrví, pomelie a zohreje na teplotu štyristo stupňov Celzia, pri ktorej sa z plastovej hmoty postupne odparujú látky, z ktorých bol plast vyrobený. Po prečistení cez viaceré chemické a mechanické filtre vychádzajú z linky produkty, ktoré sú zložením podobné benzínu, nafte, plynu a priemyselnému vosku. Zjednodušene sa dá povedať, že ide o opačný technologický postup ako pri výrobe plastov z ropy – linka vyrába „ropu“ z plastu. Recyklované produkty môžu byť použité ako palivo alebo ako surovina pre petrochemický priemysel, napríklad na opätovnú výrobu plastov.

„Unikátne na našej technológii je jej konštrukčné riešenie. Konkurencia buduje veľké komplexy, ktoré sú stavané na desiatky tisíc ton odpadu. Pri spracúvaní takého množstva je veľmi náročné udržať chemické procesy pri optimálnych teplotách a tlakoch – predstavte si napríklad varenie polievky v jednom hrnci pre desať ľudí alebo v obrovskom kotle pre desaťtisíc ľudí,“ vysvetľuje Daniška. Pri obrích linkách je tiež náročné zabezpečiť, aby ich rozbeh a prevádzka nespotrebovali viac fosílií, než ich zachránia recykláciou plastu.

Slovenskí konštruktéri plánujú dodávať technologickú linku v krabicovej „plug-n-play“ verzii, takže sa zmestí do štyroch štandardizovaných lodných kontajnerov. „Koľko odpadu plánujete spracúvať, toľko kontajnerov si objednáte,“ dodáva Daniška. Technológia je podľa neho energeticky úsporná aj vďaka tomu, že po rozbehu používa na ohrev procesný plyn, ktorý vzniká rozkladom recyklovaných plastov, spaľovaný v nízkoemisných a úsporných keramických infražiaričoch.

Z plastu vyrábajú palivo

Ďalšou konkurenčnou výhodou, ku ktorej sa tím okolo Danišku prepracoval po dlhoročnom ladení technológie, je čistota recyklácie. „Linka dokáže premeniť späť na uhľovodíky veľmi pestrý plastový odpad, ale aby sme dosiahli maximálnu čistotu výstupného paliva a plynu, spracúvame len odpad, ktorý je vytriedený a obsahuje najmenej osemdesiat percent polyetylénu a polypropylénu,“ hovorí Daniška. Ide o dva celosvetovo najpoužívanejšie plasty a na Slovensku tvoria po zavedení zálohovania PET fliaš v priemere viac ako tri štvrtiny obsahu žltých kontajnerov.

Podrvený a pomletý plastový odpad putuje do reaktora – pece, v ktorej bez prístupu vzduchu prebieha proces podobný destilácii alkoholu v pálenici. „Uvoľňujú sa uhľovodíky, ktoré opakovane filtrujeme a zbavujeme nečistôt a toxických látok, takže výstupné palivo zodpovedá požiadavkám na kvalitu palív podľa slovenskej legislatívy,“ dodal.

Rovnako čistý je podľa Daniška aj plyn, ktorý v linke vzniká pri rozklade plastov. „Súčasná technika nám ho umožnila vyčistiť na úroveň zemného plynu, navyše sme zo spracovania vylúčili niektoré druhy plastov ako PET fľaše, ktoré majú vysoký obsah kyslíka a PVC, ktorý má vysoký obsah chlóru,“ hovorí Daniška. Výstupy zo zariadenia a obsah nečistôt v nich monitoruje výskumný ústav VUCHT pôsobiaci pri Slovnafte. Ten má tiež zmluvu s firmou Eurex Energy o odbere kvapalnej frakcie recyklátu.

Pozrite si ďalšie články
Nezmeškajte dôležité informácie zo sveta exportu
Nezmeškajte dôležité informácie zo sveta exportu
Podobné články
Môžete na úvod rozhovoru vysvetliť, čo je to štruktúrované financovanie?…
Môžete zhodnotiť aktuálnu situáciu na trhu z pohľadu exportéra? Situácia…
Pozrite si naše produkty
Bankové produkty
Vyberieme balík riešení, ktorý zodpovedá vašim potrebám
Poistné produkty
Vyberieme balík riešení, ktorý zodpovedá vašim potrebám
Máte otázky?
Odbor marketingu a komunikácie

Mgr. Diana Polónyi, PhD.
riaditeľka

Ing. Martina Vráblik Solčányiová
média

Nezmeškajte dôležité informácie zo sveta exportu
Nezmeškajte dôležité informácie zo sveta exportu