Nad rámec financovania, záruk a poistenia poskytujeme expertízu a poradenstvo pre identifikáciu príležitostí slovenských firiem v rámci ich uplatnenia na zahraničných trhoch (najmä mimo EÚ a krajín OECD).
Nad rámec financovania, záruk a poistenia poskytujeme expertízu a poradenstvo pre identifikáciu príležitostí slovenských firiem v rámci ich uplatnenia na zahraničných trhoch (najmä mimo EÚ a krajín OECD).
Cieľom stratégie EÚ Global Gateway je mobilizovať investície vo výške viac ako 300 miliárd eur prostredníctvom prístupu „Tím Európa“, v rámci ktorého sa spájajú inštitúcie EÚ, členské štáty a ich finančné a rozvojové inštitúcie.
Stratégia EÚ Global Gateway slúži na podporu čistých a bezpečných prepojení v digitálnom, energetickom a dopravnom sektore a na posilnenie systémov zdravotníctva, vzdelávania a výskumu po celom svete. Pozornosť sa sústreďuje na investície do kvalitnej infraštruktúry podľa najprísnejších sociálnych a environmentálnych noriem v súlade so záujmami a hodnotami EÚ: právny štát a ľudské práva, ako aj medzinárodné normy a štandardy. EÚ Global Gateway je príspevkom EÚ k zmierňovaniu celosvetového nedostatku investícií a zároveň má slúžiť ako podporný nástroj geopolitickej konkurencie (najmä Číny a USA) Stratégia je do veľkej miery prepojená s cieľmi trvalo udržateľného rozvoja Organizácie Spojených národov a je v súlade s Agendou 2030 pre udržateľný rozvoj ako aj s Parížskou dohodou o zmene klímy. EÚ Glogal Gateway teda predstavuje synergiu medzi napĺňaním rozvojových cieľov EÚ a posilňovaním konkurencieschopnosti EÚ spoločností na trhoch tretích krajín.
Global Gateway sa zavádza v rámci prístupu „Tím Európa“ s Európskou komisiou, Európskou, členskými štátmi EÚ, ako aj s finančnými inštitúciami, súkromným sektorom a inými mimovládnymi organizáciami. Tento prístup má podporiť implementáciu, mobilizáciu zodpovedných politických štruktúr, ale zároveň má integrovať aj technické odborné znalosti a potrebné finančné zdroje v čo najväčšom meradle.
Agendu EÚ Global Gateway na Slovensku zastrešuje:
Úloha Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Ekonomická diplomacia poskytuje aktívnu podporu v kontakte s partnermi v jednotlivých teritóriách, kde sú prítomné vlajkové projekty (tzv. flagship projekty). Rovnako sú jednotliví ekonomickí diplomati súčinní pri komunikácií s lokálnymi odberateľmi v daných krajinách. Znamená to, že vďaka nim môžu slovenskí podnikatelia nadviazať kontakt s lokálnymi predstaviteľmi a získať potrebné informácie pri oslovovaní partnerov v prijímajúcich krajinách, čo im môže napomôcť pri získaní možných dodávateľských kontraktov.
Úloha Eximbanky
Eximbanka je pripravená slovenským podnikateľom poskytnúť možnosti financovania pre podporu ich zapojenia do flaghship – vlajkových projektov prostredníctvom svojho produktového portfólia.
Akú príležitosť Vám ako slovenskej firme poskytuje EÚ Global Gateway?
Povedzte nám vaše preferencie
Pre identifikáciu potrieb slovenských exportérov so záujmom expandovať na rozvojové trhy je spustený monitoring požiadaviek a preferencií odvetví, zahraničných trhov, či potenciálneho dopytu slovenských firiem TU.
Aktuálne informácie o Global Gateway
Zapojte sa do iniciatívy EÚ Global Gateway. Kontaktujte nás na international_relations@eximbanka.sk a my vám poradíme.
Po odoslaní formulára Vás následne bude kontaktovať náš pracovník/čka
Aktuálne: Krytie krátkodobých pohľadávok od Eximbanky
Aktuálne: Máte záujem
o expandovaní na Ukrajinu? Dajte nám o tom vedieť
Aké sú možnosti pre slovenských podnikateľov pri obnove ukrajinského hospodárstva