Powered by Smartsupp
+421 2 59 39 81 11

Podpora projektov slovenských exportérov v rozvojových krajinách

Na fotografii Rastislav Podhorec, generálny riaditeľ Eximbanky SR. FOTO: Eximbanka SR

 

  • Iniciatíva s globálnou pôsobnosťou je zameraná na cielenú podporu projektov, predovšetkým v oblasti infraštruktúry, digitalizácie, zdravotníctva a udržateľnej energetiky, ktoré majú pre EÚ strategický význam.
  • Zámerom je maximalizovať možný dosah projektov strategického významu a tiež prostredníctvom podpory týchto projektov v rozvojových krajinách prispieť k ich trvalej udržateľnosti.
  • Posilnenie spolupráce medzi všetkými zainteresovanými stranami je rozhodujúce aj z hľadiska menších EÚ krajín, teda aj Slovenska, kde je oprávnenou inštitúciou Eximbanka.
  • Viac ekonomického a politického spravodajstva nájdete na HNonline.sk.
 
 

Bezprecedentné výzvy súčasnej geopolitickej situácie, či už covid, vojna na Ukrajine, či neutíchajúci spor v pásme Gazy medzi Palestínou a Izraelom, majú extrémny dosah na vývoj zahraničného obchodu, ako aj na schopnosť dlžníkov splácať svoje záväzky.

Súbežne s tým sa krajiny EÚ zaviazali plniť aj svoje medzinárodné záväzky v oblasti dodržiavania cieľov udržateľného rozvoja, takzvanú Agendu 2030. Európska komisia, ktorá si uvedomuje znižujúcu sa konkurencieschopnosť európskych exportérov, pripravila nástroj na podporu konkurencieschopnosti európskeho priemyslu a podporu rozvojovej spolupráce Global Gateway.

Iniciatíva s globálnou pôsobnosťou je zameraná na cielenú podporu projektov, predovšetkým v oblasti infraštruktúry, digitalizácie, zdravotníctva a udržateľnej energetiky, ktoré majú pre EÚ strategický význam.

Pokračovanie článku tu.