Powered by Smartsupp

Banková záruka je univerzálny zabezpečovací nástroj doma i v zahraničí

Slovenské firmy majú k dispozícii celú škálu finančných nástrojov, ktoré im uľahčia podnikanie, a to vrátane exportu na zahraničné trhy. Medzi ne patrí i banková záruka. „Môžeme ju považovať za univerzálny zabezpečovací nástroj, ktorým je možné zaistiť prakticky akýkoľvek druh obchodu, platby a dodávky tovaru alebo služieb v tuzemsku aj v zahraničí,“ vysvetľuje pre HN Milena Krivjanská z odboru financovania Eximbanky.

Podľa nej ide o jeden z najvhodnejších a najbezpečnejších zaisťovacích prostriedkov nielen pri poskytovaní úveru, ale aj pri ďalších bankových a obchodných transakciách. Eliminuje totiž riziká pre dodávateľa i odberateľa. Zároveň klientovi umožní vyjednať výhodnejšie podmienky kontraktu, keďže obchodnému partnerovi poskytne kvalitné zabezpečenie svojich záväzkov. „Vystavenie záruky renomovanou bankou zvyšuje dôveryhodnosť klienta pri obchodnom rokovaní akéhokoľvek zmluvného záväzku dodávateľa alebo odberateľa vyplývajúceho z obchodnej zmluvy,“ dopĺňa Krivjanská v ďalšom dieli seriálu Chcem byť exportér, ktorý HN pripravujú v spolupráci s Eximbankou.

Zabezpečovací inštrument

Banková záruka vzniká písomným vyhlásením banky v záručnej listine, že uspokojí veriteľa do výšky určitej peňažnej sumy podľa obsahu záručnej listiny. A to vtedy, ak tretia osoba – dlžník – nesplní určitý záväzok, prípadne sa splnia iné podmienky určené v záručnej listine.

Podľa Krivjanskej ide o zabezpečovací inštrument, ktorého základným znakom je abstraktnosť – nezávislosť od obchodného kontraktu, ako aj jeho neodvolateľnosť. Je vyplatiteľná na prvé požiadanie, a to bez námietok. Dá sa ňou zabezpečiť peňažný i nepeňažný záväzok, avšak plnenie banky oprávnenému je vždy v peňažnej forme, aj keď záruka zaisťuje neplatobný záväzok. Právnu úpravu záruky zabezpečuje na Slovensku Obchodný zákonník. V zahraničnom vzťahu sa riadi pravidlami Medzinárodnej obchodnej komory.

Banka plní svoj záväzok zo záruky len vtedy, keď ju na to písomne vyzval beneficient. Písomná výzva sa vo všeobecnosti vyžaduje pri všetkých typoch bankových záruk. Ak je plnenie podmienené predložením určitých dokumentov, v takom prípade musí určiť záručná listina, o aké dokumenty by malo ísť. Banka kontroluje správnosť uplatnenia po formálnej stránke, teda či podmienky pre uplatnenie uvedené v záruke boli splnené. Napríklad či bolo predložené v rámci platnosti záruky, či boli dodané všetky požadované dokumenty ako prehlásenie alebo kópia nezaplatenej faktúry a podobne.

Priama i nepriama záruka

Krivjanská pripomína, že poznáme priame aj nepriame bankové záruky. Tie priame vystavuje ručiteľská banka na žiadosť a na účet príkazcu a podľa jeho inštrukcií v prospech oprávneného, respektíve beneficienta. Ručiteľská banka, ktorá záruku vystavila, môže poveriť ďalšiu banku, aby ju avizovala beneficientovi. Ten teda nedostane záruku priamo od ručiteľskej banky, ale je mu avizovaná či doručená prostredníctvom ďalšej banky. Spravidla ide o jeho banku, ktorá tým však nepreberá žiadny záväzok. Nesie len zodpovednosť za riadne avizovanie záruky. V praxi avizujúca banka obyčajne zašle príjemcovi fotokópiu prijatej správy o vystavení záruky.

Druhým typom sú nepriame bankové záruky, respektíve protizáruky. Pri nej sa na ručiteľskom vzťahu zúčastňuje ďalšia banka, obvykle v krajine beneficienta. Tá na požiadanie vystavujúcej banky a za dohodnutých podmienok vystaví proti jej ručiteľskému záväzku – protizáruke – vlastnú bankovú záruku v prospech beneficienta. Ide teda o dve na seba nadväzujúce bankové záruky, pričom jedna z nich je zárukou banky príkazcu v prospech banky v krajine beneficienta. Tá druhá je vystavená bankou v krajine beneficienta v jeho prospech.

Nepriama forma bankových záruk je požadovaná v krajinách kde to vyžaduje lokálne právo. Prípadne, pokiaľ obchodný partner, teda beneficient, nepovažuje riziko  vystavujúcej banky za dostatočné. Požaduje preto, aby záruku vystavila jemu známa bonitná banka.

Z pohľadu druhov záväzkov môžeme hovoriť o platobnej a neplatobnej záruke. Tou prvou je zabezpečovaný platobný záväzok dlžníka vyplývajúci z príslušnej obchodnej zmluvy, napríklad zaplatiť kúpnu cenu či splatiť úver. Neplatobná záruka  zase slúži na zabezpečenie akýchkoľvek záväzkov vyplývajúcich zo zmluvného vzťahu okrem záväzku zaplatiť. Ide teda o záväzok dodávateľa.

Zdroj: Hospodárske noviny, seriál Chcem byť exportér

Zdroj foto: Eximbanka (fotografka: Silvia Slafkovská)

Pozrite si ďalšie články
Nezmeškajte dôležité informácie zo sveta exportu
Nezmeškajte dôležité informácie zo sveta exportu
Podobné články
Rozhovor s Miroslavou Mikulovou, obchodnou a finančnou manažérkou spoločnosti VIPO….
Pre slovenské spoločnosti predstavuje dohoda nový potenciálny trh takmer s…
Rôzne aspekty prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine sú predmetom mnohých diskusii…
Pozrite si naše produkty
Bankové produkty
Vyberieme balík riešení, ktorý zodpovedá vašim potrebám
Poistné produkty
Vyberieme balík riešení, ktorý zodpovedá vašim potrebám
Máte otázky?
Odbor marketingu a komunikácie

Mgr. Diana Polónyi, PhD.
riaditeľka

Ing. Martina Vráblik Solčányiová
média

Nezmeškajte dôležité informácie zo sveta exportu
Nezmeškajte dôležité informácie zo sveta exportu