Investičné prostredie v Turecku je charakteristické vysokým potenciálom, no zároveň nesie riziká, ktoré je potrebné starostlivo zvážiť
Dvadsiateho januára sa konala návšteva slovenskej delegácie v Turecku na čele s predsedom vlády Robertom Ficom. Delegácia podpísala štyri významné zmluvné dokumenty, ktoré sa týkajú strategického partnerstva, spolupráce v oblasti kultúry, armády a hospodárstva. Návšteva zároveň otvorila nové možnosti v oblasti ekonomickej spolupráce, najmä pre slovenských exportérov. „Počas rozhovoru sme rokovali o prehĺbení našich vzájomných vzťahov,“ povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý ocenil aktívny prístup slovenskej strany. Zároveň potvrdil, že Robert Fico vyjadril podporu vstupu Turecka do Európskej únie. „Slovensko je pre nás dôležitým partnerom a veríme, že táto spolupráca prinesie konkrétne výsledky,“ dodal R. Erdogan.
Jedným z kľúčových bodov návštevy bol okrúhly stôl pre slovenských a tureckých podnikateľov, ktorý sa uskutočnil v Ankare za prítomnosti podpredsedníčky vlády a ministerky hospodárstva Denisy Sakovej a tureckého ministra obchodu Ömera Bolata. Na tomto stretnutí sa zúčastnili slovenskí exportéri z rôznych odvetví vrátane metalurgie, logistiky, energetiky a IT. Významnou súčasťou bola aj prítomnosť zástupcov Eximbanky, SARIO a Rady slovenských exportérov.
„Toto rokovanie považujem za veľmi prínosné, keďže je tu len úzky kruh podnikateľov, ktorí už majú konkrétne aktivity a projekty s tureckými partnermi. Zároveň nám turecká strana na požiadanie zabezpečila vybraných partnerov, preto každý podnikateľ mal na opačnej strane stola svojho vytypovaného obchodného partnera,“ uviedol predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek. Významnú tému rozhovorov tvorila aj otázka energetickej bezpečnosti, pričom sa diskutovalo o možnom využití plynovodu TurkStream. „Energetická spolupráca je jednou z našich priorít a sme pripravení preskúmať všetky možnosti, ktoré nám pomôžu zabezpečiť stabilitu a diverzifikáciu dodávok,“ zdôraznil premiér R. Fico.
Uzol medzi Európou a Áziou
Turecká ekonomika, ktorá je sedemnástou najväčšou na svete podľa nominálneho HDP v roku 2023, rastie takmer päťpercentným tempom. Napriek hospodárskym výzvam krajina pokračuje v stabilizačných opatreniach, čo pozitívne hodnotili aj renomované ratingové agentúry. Moody’s v júli 2024 zvýšila úverový rating Turecka z B3 na B1, prvýkrát od roku 2012, pričom krajine ponechala pozitívny výhľad. Podobné postoje prezentovali aj agentúry Fitch Ratings a S&P Global Ratings, čím podporili obraz Turecka ako krajiny so zlepšujúcou sa finančnou stabilitou. „Turecko je so svojou strategickou polohou významným obchodným partnerom a regionálnym uzlom medzi Európou a Áziou,“ uviedla risk analytička Eximbanky Tatiana Gécová. „Napriek výzvam, ako sú volatilita meny, inflácia či geopolitické riziká, Turecko disponuje dobre rozvinutým bankovým systémom a nízkymi nákladmi na pracovnú silu, čím je atraktívnym pre investorov“.
Zahraničný obchod a cestovný ruch zohrávajú dôležitú úlohu v tureckom hospodárstve. Príjmy z cestovného ruchu predstavujú približne päť percent HDP, pričom v roku 2023 dosiahli 54 miliárd dolárov. Turecké banky však naďalej čelia obmedzeniam prístupu k medzinárodným úverom, čo vedie k využívaniu alternatívnych foriem financovania, ako sú faktoring či exportné úvery. Investičné prostredie v Turecku je charakteristické vysokým potenciálom, no zároveň nesie riziká, ktoré je potrebné starostlivo zvážiť. Krajina naďalej zohráva kľúčovú úlohu v geopolitike a ekonomike regiónu, pričom jej ekonomická transformácia je pozorne sledovaná na medzinárodnej scéne.
Obrovský trh
S viac ako 80 miliónmi obyvateľov a strategickou polohou je Turecko pre slovenské firmy bránou k rozšíreniu ich aktivít nielen v regióne, ale aj na globálnych trhoch. Iniciatívy ako Slovensko-turecké biznis fórum ďalej posilňujú obchodné vzťahy a otvárajú nové možnosti pre vzájomnú spoluprácu. Turecko je pre Slovensko dôležitým obchodným partnerom s veľkým potenciálom na rozvoj spolupráce. Obchodná bilancia medzi krajinami ukazuje stabilný rast. V roku 2022 exportovalo Turecko do Slovenska tovary v hodnote 803 miliónov dolárov, pričom najvýznamnejšími exportnými artiklami boli hliníkové výrobky, automobily a komponenty motorových vozidiel. Slovensko, naopak, exportovalo do Turecka tovary v hodnote vyše jednej miliardy eur.
„Z pohľadu ‚malého‘ Slovenska je tento ‚obrovský‘ trh veľmi sľubný a plne reflektuje naše teritoriálne aj sektorové priority. Zároveň predstavuje príležitosť pre export aj investície, “ uviedol generálny riaditeľ Eximbanky Rastislav Podhorec. Slovenské firmy majú perspektívu nielen v tradičných sektoroch, ako je obranný priemysel, energetika, strojárstvo a informačné technológie, ale aj v IKT, logistike, doprave či stavebníctve. Príkladom úspešnej slovensko-tureckej spolupráce je projekt Heneken Metalürji Döküm v Izmire. Táto nová hlinikáreň, ktorá vznikla v spolupráci skupiny Heneken Group s tureckými partnermi, je v súčasnosti najväčšou slovenskou investíciou na tureckom trhu. „Heneken Group sa rozvíja vďaka globálnym partnerstvám a úspešným investíciám, pričom nové projekty, ako je tento v Turecku, sú kľúčom k ďalšiemu rastu,“ uviedol majiteľ spoločnosti Heneken Group Michal Hudoba.
Ako obchodovať a investovať v krajine
Eximbanka Slovenskej republiky zohráva kľúčovú úlohu pri podpore slovenských exportérov, ktorí sa snažia preniknúť na turecký trh. „Exportéri spolupracujúci s Eximbankou najčastejšie požadujú financovanie, elimináciu možných rizík prostredníctvom poisťovacích činností a posilnenie konkurencieschopnosti na tureckom trhu,“ doplnil Juraj Macho z odboru poistenia obchodovateľného rizika. Eximbanka vedie aktívny dialóg s tureckými partnermi a inštitúciami.
„Turecko je krajinou s jedným z najvyšších počtov EPC kontraktorov na svete. Naším cieľom je podporiť zapojenie slovenských firiem do konzorcií s tureckými EPCs, čo im môže otvoriť dvere k ďalším globálnym projektom,“ uviedol riaditeľ medzinárodných vzťahov Eximbanky Matúš Šársky. „Turecko je strategickou partnerskou krajinou na juhovýchodných hraniciach EÚ. Je oprávnené pre implementáciu projektov v rámci rozvojových nástrojov EÚ, ako je IPA III alebo EFSD+. Eximbanka je pripravená podporiť slovenské firmy pri zapojení do týchto iniciatív, avšak úspech závisí od identifikácie vhodných projektov a kapacít slovenských firiem,“ doplnil M. Šársky.
Zdroj: Trend