Administratíva novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa pokračuje v politike ochrany domáceho trhu, čo sa pravdepodobne prejaví zavedením vysokých ciel na európske tovary. Tento krok zjavne smeruje k zabezpečeniu zníženia konkurencie zahraničných producentov na americkom trhu. Pre Slovensko ako krajinu s malým, ale otvoreným hospodárstvom to môže mať významné dosahy, najmä na automobilový priemysel, ktorý patrí medzi kľúčové piliere slovenského exportu. Automobilky, ktoré sú výrazne závislé od amerického trhu (ako napríklad Volkswagen), budú čeliť výrazným výzvam. Avšak z pohľadu štruktúry slovenského exportu sa celkový dosah nemusí javiť tak dramaticky, ako napríklad pre európske krajiny, ktoré majú výrazne vyššiu expozíciu voči Spojeným štátom.
Alternatívy nášho exportu
Slovenská vláda preto správne reagovala už pri programovom vyhlásení vlády, a to prostredníctvom vyhľadávania alternatívnych trhov. Orientácia na regióny ako Stredná a Juhovýchodná Ázia, Balkán, Kaukaz a Afrika predstavuje pragmatický krok, ktorý môže z dlhodobého hľadiska priniesť pre Slovensko stabilnejšie zahraničnoobchodné vzťahy. Tieto regióny často charakteristické dynamicky rastúcou ekonomikou a nižšou pravdepodobnosťou zavedenia protekcionistických opatrení voči EÚ ponúkajú pre slovenských exportérov v mnohých oblastiach a sektoroch perspektívne príležitosti. Výraznejšia diverzifikácia exportných trhov môže byť pre Slovensko pozitívnym krokom nielen v kontexte súčasných geopolitických napätí, ale aj z dlhodobého hľadiska.
Šance na úspech
Zníženie závislosti od tradičných trhov, ako sú USA a posilnenie obchodných vzťahov v iných častiach sveta, môže slovenským podnikom zabezpečiť väčšiu stabilitu a rastový potenciál. Je skvelé, že slovenská vláda podporuje podnikateľov pri vstupe na tieto nové trhy – prostredníctvom Eximbanky formou exportného financovania a poistných mechanizmov, pričom tu významnú úlohu zohráva aj rola slovenskej ekonomickej diplomacie. Takýto prístup mohol byť prínosný pri zmierňovaní rizík spojených s expanziou do menej známych regiónov a zvýšiť šance na úspech slovenských exportérov. Hoci zmeny na globálnej scéne prinášajú neustále väčšie výzvy, zároveň otvárajú nové obchodné príležitosti. Je na Slovensku a slovenských exportéroch, aby ich dokázali efektívne využiť.
Zdroj: Hospodárske noviny
Zdroj foto: Peter Majer, Hospodárske noviny